Czym jest i jakie właściwości posiada Cholina?

Choliną nazywana jest witamina B4. Jest ona bardzo ważna dla organizmu człowieka. a szczególnie dla rozwoju płodu. Ponadto, bierze ona udział w wielu procesach metabolicznych związków tłuszczowych czy cholesterolu. Za co jest jeszcze odpowiedzialna cholina i czym dla naszego organizmu skutkuje jej niedobór? Odpowiedź znajduje się w poniższym tekście!

 Ciao Slim Burn – Co To Jest i Jakie Ma Zastosowanie? Opinie i Recenzje Użytkowników z Forum

Cholina – czym jest?

Cholina jest związkiem organicznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W naturalnym środowisku posiada biały kolor, pochłania wodę i wilgoć, dzięki czemu jest łatwo rozpuszczalna. W organizmie człowieka witamina B4 występuje pod postacią związków fosfolipidowych, a jej małe ilości syntezowane są w wątrobie. Jej naturalna obecność nie jest jednak wystarczająca, dlatego należy dostarczać ją do naszego organizmu.

Jakie właściwości posiada cholina?

Niedobór choliny prowadzi do nieprawidłowej pracy naszego organizmu. Oznacza to, że ma ona ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Obecność choliny jest niezbędna do właściwego działania układu nerwowego, wątroby oraz utrzymania poprawnej pracy narządów wewnętrznych. Cholina bierze udział w metabolizmie cholesterolu i innych składników tłuszczowych. Posiada również swój wkład w rozwoju i kształtowaniu komórek nerwowych oraz  w wydzielaniu przez rdzeń nadnerczy adrenaliny, dopaminy i noradrenaliny. Jest prekursorem acetylocholiny, neuroprzekaźnika, którego niedobór może prowadzić do początków choroby Alzheimera.

W jaki sposób cholina działa na organizm człowieka?

Cholina bierze udział w wielu procesach, które zachodzą w naszym organizmie. Za co jednak dokładnie odpowiada witamina B4?

 • Bierze udział w przebiegu pracy mięśni i kontrolowaniu ich funkcji,
 • Wspiera czynności serca i całego układu naczyniowego,
 • Utrzymuje struktury wątroby w dobrej formie,
 • Poprawia pracę układu nerwowego i pamięci długotrwałej,
 • Ogranicza rozwój chorób wieku starczego, w tym choroby Alzheimera,
 • Uczestniczy w regulacji gospodarki lipidowej,
 • Zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Działanie choliny u kobiet w ciąży

Witamina B4 bierze udział w rozwoju płodu, a szczególnie mózgu i rdzenia kręgowego. Pozwala ona również na zminimalizowanie ciężkich wad wrodzonych u noworodków. Zapobiega też pojawieniu się stanu przedrzucawkowego. Cholina u kobiet w ciąży poprawia sposób odżywiania dziecka w łonie dzięki usprawnieniu transportu niezbędnych składników odżywczych. Istotne jest więc, aby przyszła mama jadła zbilansowane posiłki bogate w witaminy i minerały.

W jakich produktach znajduje się cholina?

Nasz organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości choliny, dlatego sami musimy zadbać  o to, aby nie doszło do jej niedoboru. Wystarczy, że nasza dieta będzie bogata w produkty, które zawierają witaminę B4. Jej duże ilości występują m.in. w:

 • otrębach,
 • orzechach,
 • groszku,
 • cieciorce i soczewicy,
 • mięsie bydlęcym.
 • suchych nasionach roślin strączkowych.

Jak są skutki niedoboru choliny?

Niedobór choliny może doprowadzić do gromadzenia się cholesterolu, co powoduje stłuszczenie wątroby. Co więcej, za mała ilość witaminy B4 może prowadzić do bólu głowy, stanów lękowych, osłabionej pamięci, szumu w uszach, rozdrażnienia, problemów z koncentracją, zaparć czy zaburzeń rytmu serca.

Przeczytaj także: https://allwimin.com/pl/artykul/cholina-dzialanie/

Profumeria
Logo