Od czego zależy trwałość makijażu permanentnego?

Makijaż permanentny, znany również jako mikropigmentacja, to forma kosmetycznego tatuażu, który ma za zadanie poprawić lub odtworzyć naturalne linie i kolory na twarzy. Stosuje się go głównie do korygowania i podkreślania brwi, linii warg i oczu, ale również do ukrycia drobnych defektów skóry lub blizn. Jest to intradermalna implantacja pigmentów, która wymaga precyzji i umiejętności, a efekty aplikacji mogą utrzymywać się przez lata. Mimo że jest to rozwiązanie długoterminowe, jego trwałość może być zróżnicowana i zależeć od wielu czynników.

Jak trwały jest makijaż permanentny?

Trwałość makijażu permanentnego zwykle oscyluje w przedziale od 1 do 5 lat, choć niektóre efekty mogą utrzymywać się dłużej. Faktyczna długowieczność uzależniona jest od szeregu czynników, takich jak typ skóry klienta, użyte pigmenty, technika wykonania oraz obszar, na którym wykonano zabieg. Warto pamiętać, że promieniowanie UV, opieka po zabiegu oraz ogólny stan zdrowia oraz tryb życia klienta są kluczowe dla zachowania pigmentu. Ponadto, z biegiem czasu pigmenty mogą blaknąć i zmieniać odcień, co często wymaga odświeżenia makijażu permanentnego w formie dopigmentowania, które jest wykonywane co 3-6 miesięcy. Takie dopigmentowanie zwykle jest znacznie tańsze aniżeli wykonanie nowego makijażu permanentnego

Jak dbać o skórę po wykonaniu pigmentacji?

Aby zapewnić jak najlepszą trwałość i efekt po zabiegu makijażu permanentnego, odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa. Tuż po zabiegu skóra może być podrażniona i czerwona, dlatego ważne jest stosowanie zaleconych przez specjalistę produktów regenerujących i antybakteryjnych, aby zapobiec infekcji i przyspieszyć proces gojenia. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia oraz korzystania z sauny czy basenu w pierwszych tygodniach po wykonaniu pigmentacji. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować szybsze blaknięcie pigmentu, dlatego zdecydowanie warto włączyć stosowanie kremów z filtrem UV. Nie należy także dotykać czy zdrapywać strupków, które pojawią się w trakcie gojenia, tak aby nie uszkodzić pigmentacji. 

Co może zniszczyć makijaż permanentny?

Istnieje kilka czynników, które mogą przyspieszyć proces blaknięcia makijażu permanentnego. Słońce i jego promieniowanie UV jest jednym z głównych „wrogów” pigmentacji i dlatego zawsze zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem. Agresywne zabiegi kosmetyczne, takie jak złuszczanie chemiczne, laseroterapia czy mikrodermabrazja, również mogą wpływać na zmniejszenią intensywności barwnika. Niektóre leki oraz przemiany hormonalne (np. ciąża, menopauza) także mogą wpływać na zmianę koloru czy trwałość pigmentacji. Dodatkowo, nieodpowiednie techniki aplikacji lub niewłaściwa jakość użytych pigmentów oraz niestosowanie się do zaleceń pielegnacyjnych po zabiegu mogą znacznie skrócić żywotność makijażu permanentnego.

Czy miejsce wykonania ma znaczenie?

Gabinet w którym wykonamy pigmentacje ma duże znaczenie dla trwałości wykonanego permanentnego. Powinniśmy wybrać gabinet prowadzony przez dyplomowanego kosmetologa, stawiający na wysoką jakość stosowanych barwników i pilnujący higieny zabiegu. Wykonanie makijażu permanentnego zwykle jest decyzją, z której skutkami będziemy żyć przez długie miesiące, stąd nie chcemy by ktoś uczył się technik wykonywania pigmentacji na naszej twarzy. Na śląsku rekomendujemy wykonanie tego rodzaju zabiegów w gabinecie makijażu permanentnego Miss Dermis w Tychach.

Profumeria
Logo