Czym są upławy w ciąży i jak one wyglądają?

Podczas ciąży, tego wyjątkowego okresu w życiu kobiety, zachodzi w organizmie przyszłej mamy wiele zmian. Jedną z nich jest obfita wydzielina z pochwy. Nie powinna ona wzbudzać niepokoju. Ta wydzielina, to upławy – naturalne zjawisko fizjologiczne. Czym one dokładnie są i co oznaczają? Kiedy są niebezpieczne?

Jak powinny wyglądać prawidłowe upławy w ciąży?

Upławy to naturalna wydzielina z pochwy. Jest ona produkowana przez gruczoły szyjkowe, Bartholina i komórki złuszczonego nabłonka. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest biała lub przezroczysta oraz bezwonna. Podczas upławów, kobieta może odczuwać pewny dyskomfort związany z wilgocią, jednak nie powinno pojawiać się żadne pieczenie, ani świąd.

Czop śluzowy to dość specyficzny rodzaj upławów, który znajduje się przy ujściu szyjki macicy. Chroni on drogi rodne przed zakażeniem bakteryjnym. Występuje on na końcowym etapie ciąży i mówi o bliskim porodzie.

Na początku ciąży pojawiają się pierwsze upławy, a wraz z jej rozwojem ilość wydzieliny się zwiększa. Jest to całkowicie normalne i nie należy się tego obawiać.

Nieprawidłowe upławy w ciąży

Upławy to rzecz naturalna, jednak należy wiedzieć, że nie zawsze duża ilość wydzieliny z pochwy jest prawidłowa. Kiedy z dróg rodnych wydziela się nieprzyjemny zapach, a kolor upławów jest inny niż biały lub przezroczysty, to jest to znak infekcji intymnej bądź stanu zapalnego. Co więcej, nieprawidłowe upławy mogą mieć związek z alergią, a nawet stosowaniem nowych wkładek higienicznych.

Kolory upławów

Białe lub bezbarwne upławy wyglądają tak samo, jak wydzielina z pochwy pomiędzy miesiączkami. Brązowy kolor spowodowany jest krwią znajdującą się w wydzielinie. W pierwszym trymestrze ciemne upławy nie są powodem do zmartwień – pojawienie się ich tuż po zapłodnieniu mówią o tym, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Jednak w przypadku, kiedy ciemna wydzielina jest obfita trzeba jak najszybciej zgłosić się do ginekologa.

Żółte bądź zielone upławy mogą mówić o infekcji intymnej przenoszonej drogą płciową. Konsystencja wydzieliny jest nierówna i ma nieprzyjemny zapach. Co więcej, serowata konsystencja upławów może świadczyć o infekcji grzybiczej pochwy. Natomiast żółte i wodniste upławy w ciąży, które pojawiają się w ostatnim trymestrze mogą mówić o płynie owodniowym i wskazywać na zbliżający się poród.

Zapobieganie i leczenie upławów

Leczenie upławów w ciąży, które mają nieprawidłowy kolor bądź konsystencję jest związane z przyczyną ich powstania. W takiej sytuacji niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem. W sytuacjach, kiedy infekcja zagraża ciąży, ginekolog wdraża leczenie farmakologiczne, a w przypadku zakażenia bakteryjnego zleca antybiotykoterapię. Infekcje grzybicze leczy się preparatami działającymi przeciwgrzybiczo.

Upławom można również zapobiec. Najważniejsza jest odpowiednia higiena intymna podczas ciąży oraz prawidłowe podcieranie się od przodu do tyłu. Istotne jest również noszenie przewiewnej, oddychającej i bawełnianej bielizny. W ofercie kobiecej marki WIMIN znajdziesz majtki menstruacyjne, które pomimo swojej nazwy są idealne na czas upławów. Wykonane z naturalnej bawełny i chłonnych materiałów zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie!

Źródło: https://allwimin.com/pl/

Profumeria
Logo
Porównywane Produkty
  • Total (0)
Porównaj
0