Jakie są różnice między różnymi rodzajami perfum?

Rodzaje perfum – Czy wiesz, że perfumy występują w różnych stężeniach? Te stężenia faktycznie definiują różne kategorie perfum i wpływają na ich cenę. Z tego powodu łatwo jest się pogubić w zawiłościach terminologii i wyborze odpowiedniego produktu.

Istnieje kilka rodzajów perfum

  • Czyste perfumy
  • Woda perfumowana
  • Woda toaletowa
  • Woda kolońska
  • Woda Fraiche
  • Olejek Perfumowy

Różne rodzaje perfum różnią się przede wszystkim stężeniem olejków eterycznych w bazie zapachowej. Baza perfum może być oparta na wodzie, alkoholu lub oleju.

W przypadku naturalnych perfum, olejki eteryczne są wytwarzane bezpośrednio z czystych olejków eterycznych, co gwarantuje wysoką jakość i autentyczność zapachu. Natomiast w przypadku innych popularnych zapachów, mieszanki zapachowe są często wykonane z syntetycznych „ekstraktów perfum”, które mogą być wytwarzane sztucznie i nie zawsze posiadają naturalny charakter. Niektóre z tych ekstraktów perfum mogą także pochodzić od zwierząt, dlatego warto sprawdzić skład i certyfikaty kupowanych perfum, aby upewnić się, że są w 100% naturalne i wegańskie, jeśli jest to dla nas ważne.

Warto pamiętać, że naturalne perfumy mogą mieć mniejszą trwałość i intensywność zapachu niż ich syntetyczne odpowiedniki, ponieważ naturalne olejki eteryczne są delikatniejsze i mogą ulegać szybszemu rozkładowi. Jednak z drugiej strony, naturalne perfumy są bardziej przyjazne dla skóry i środowiska, a ich zapach może być bardziej subtelny i delikatny.

rodzaje perfum Jakie są różnice między różnymi rodzajami perfum?

CZYSTE PERFUMY

Perfumy posiadają najwyższe stężenie olejków eterycznych lub ekstraktu perfum, wynoszące zwykle około 20-30%. Z tego powodu są najdroższą kategorią perfum, ale też uważane za najtrwalsze i najintensywniejsze w zapachu. Perfumy mają cięższą i bardziej oleistą konsystencję niż pozostałe kategorie perfum. Ich zapach jest bogatszy i głębszy, co sprawia, że są one idealne na specjalne okazje i wieczorne wyjścia. Ze względu na wysokie stężenie olejków eterycznych, perfumy są znacznie trwalsze niż inne kategorie perfum i mogą utrzymywać się na skórze nawet do 24 godzin. Dodatkowo, w mieszance zapachowej perfum jest mniej alkoholu, co czyni je odpowiedniejszymi dla osób o wrażliwej skórze.

WODA PERFUMOWANA 

to kategoria perfum z mniejszym stężeniem olejków eterycznych niż perfumy, zwykle zawiera od 10 do 15% olejków eterycznych lub „ekstraktu perfum” w mieszance zapachowej. Jest to tańsza opcja niż perfumy. Woda perfumowana zawiera więcej alkoholu i wody w porównaniu do perfum, co daje lżejszą i bardziej świeżą nutę zapachową. Może utrzymywać się na skórze od 4 do 6 godzin. Ze względu na wyższą zawartość alkoholu, może być nieco bardziej drażniąca dla skóry, zwłaszcza jeśli jest wrażliwa.

WODA TOALETOWA

WODA TOALETOWA to kategoria perfum, które zawierają olejki eteryczne lub „ekstrakty zapachowe” w stężeniu od 5 do 15%. Jest to lekka formuła zwykle sprzedawana w butelkach z rozpylaczem. Najbardziej zaskakujące jest to, że jest to najpopularniejsza kategoria zapachów, a wiele osób myli je z wodą perfumowaną. Woda toaletowa jest znacznie tańsza niż woda perfumowana i zwykle utrzymuje się na skórze od 2 do 4 godzin. Z uwagi na niskie stężenie olejków eterycznych i wysoki poziom alkoholu, szybko się ulatnia i jej zapach zanika. Może to jednak sprawić, że woda toaletowa jest dobrym wyborem na co dzień lub na gorące dni, kiedy chcesz odświeżyć swoje ciało i zapach.

WODA KOLOŃSKA 

Kategoria znana jako Woda Kolońska to jedno z najlżejszych stężeń zapachowych z olejkami eterycznymi lub „ekstraktem perfum” o zawartości od 2 do 4%. Często uważana jest za formułę męską, ale istnieją również wody kolońskie dla kobiet. Zwykle sprzedawane są w dużych butelkach, ponieważ zwykle potrzebujesz ich więcej i będziesz wymagać regularnego stosowania. Czas trwania może wynosić do 2 godzin, a cena jest dość przystępna.

EAU FRAICHE

Woda Eau Fraiche to kategoria perfum, która zawiera najmniejsze stężenie olejków eterycznych lub „ekstraktu perfum” – zwykle około 1 do 3%. Głównym składnikiem jest woda, stąd też nazwa „Eau Fraiche”, co oznacza świeżą wodę. Ze względu na niskie stężenie olejków, zapach ten jest bardzo lekki i delikatny, a trwałość wynosi zwykle do jednej godziny. Eau Fraiche często używany jest do odświeżenia ciała w ciągu dnia, ponieważ nie jest to trwała mieszanka zapachowa. Ze względu na niskie stężenie olejków eterycznych i wysoką zawartość wody, Eau Fraiche jest najtańszą kategorią perfum. Zapach utrzymuje się do 1 godziny.

OLEJKI ZAPACHOWE

To ostatnia kategoria, którą chcemy omówić. Są to perfumy, które składają się wyłącznie z czystej bazy olejowej i nie zawierają alkoholu ani wody. Stężenie olejków eterycznych w olejkach zapachowych może się różnić, w zależności od konkretnego zapachu. Zazwyczaj zawartość olejków eterycznych wynosi do 20%, a pozostałą część mieszanki stanowi olej nośnikowy. Zapach utrzymuje się do 24 godzin.

Na rynku dostępne są również perfumy w postaci olejków, zwane Perfume Oil Attary, które są jeszcze bardziej skoncentrowane. Są to czyste, nierozcieńczone wersje odpowiednich wód perfumowanych, wykonane z naturalnych olejków eterycznych i absolutów, bez dodatku oleju nośnikowego ani alkoholu. Attary charakteryzują się wyższą trwałością niż wody perfumowane i aplikuje się je zazwyczaj sztyftem z butelki, a nie natryskiem.

Warto również zaznaczyć, że na rynku dostępne są również różne kategorie naturalnych perfum damskich, które oferują szeroką gamę zapachów do wyboru. Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogły Ci zrozumieć różnice między poszczególnymi rodzajami perfum i ułatwią Ci dokonanie świadomego wyboru.

Profumeria
Logo