Kategorie zapachów perfum

Kategorie zapachów, wybór nowego zapachu może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji. Jak więc podjąć decyzję? Nasz przewodnik po rodzajach i intensywności zapachów, wykorzystujący łatwe w użyciu koło zapachowe, pomoże Ci w wyborze następnego zapachu.

Kategorie zapachów perfum – Rodzaje zapachów

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu ulubionego zapachu jest zrozumienie różnych rodzajów zapachów, na których opierają się poszczególne perfumy. Cztery główne typy zapachów to: świeże, drzewne, orientalne i ciepłe. Każdy typ zapachu wykorzystuje różne kombinacje nut zapachowych, aby osiągnąć pożądany efekt. Na przykład, świeże zapachy, jak Davidoff Cool Water, opierają się na nutach wodnych i cytrusowych, podczas gdy ciepłe zapachy, jak Be Delicious od DKNY, zawierają więcej zapachów kwiatowych i soczystych owoców.

Intensywność zapachu

Następnie warto zwrócić uwagę na intensywność zapachu. Nasza tabela mocy zapachu pomoże Ci zrozumieć, jak długo zapach utrzymuje się na skórze i jak intensywny jest na różnych etapach. Na przykład, perfumy o wyższej intensywności będą bardziej długotrwałe, podczas gdy perfumy o niższej intensywności będą subtelniejsze i idealne na co dzień.

Mając te informacje na uwadze, będziesz miał/a łatwiejsze zadanie w wyborze swojego następnego zapachu.

kategorie zapachów

Świeży

Świeże zapachy zazwyczaj zawierają nuty cytrusowe, wodne i zielone. Oznacza to, że mają odświeżający, pikantny i żywy zapach. Zapachy cytrusowe są zwykle tworzone z cytryną, mandarynką i bergamotką, podczas gdy zapachy wodne są tworzone z nutami wodnymi, takimi jak morska bryza; pomyśl o L’Eau d’Issey od Issey Miyake lub Acqua di Gio od Armaniego.

Świeże zielone zapachy często przypominają ziołowe i liściaste zapachy, zapewniając rześki, podnoszący na duchu zapach. Czasami można je określić mianem aromatycznych zapachów fougère, tworzonych z nutami lawendy, rozmarynu czy bazylii.

Kwiatowy

Kwiatowe zapachy to jedna z najpopularniejszych rodzin i jedna z najszerszych. Każdy zapach, który ma słodki i kwiatowy zapach, będzie należeć do tej rodziny, wykorzystując nuty takie jak róże, jaśmin, lilie i piwonie. Zapachy kwiatowe mogą być zarówno lekkie i delikatne, jak i bardziej złożone i intensywne.

Orientalny

Perfumy orientalne są ciepłe, słodkie, a nawet lekko pikantne. Bardziej luksusowa rodzina zapachów, orientalne zapachy różnią się od kwiatowo-orientalnych, delikatnych orientalnych i drzewno-orientalnych. Perfumy i wody po goleniu z tej rodziny są bogate i zmysłowe, często zawierają ciekawe nuty kardamonu, cynamonu, wanilii oraz jaśminu, orchidei i kwiatu pomarańczy.

Drzewiasty

Zapachy drzewne to kolejna ciepła rodzina, o tajemniczym i urzekającym zapachu, który często jest szczególnie lubiany wśród płynów po goleniu. Używając drzewnych zapachów, takich jak drzewo cedrowe, drzewo sandałowe, wetyweria i bursztyn, jest to świetny wybór do noszenia wieczorem.

Zapachy drzewne dzielą się na omszałe drewno z ziemistym, słodkim odcieniem i suche drewno, które często ma dymny, skórzany zapach.

Profumeria
Logo