Co to są nuty zapachowe?

Nuty Zapachowe, każdy z nas ma swoje osobiste preferencje, jeśli chodzi o perfumy. Niektórzy lubią świeży zapach, owocowo-kwiatowy lub drzewno-piżmowy. Aby osiągnąć pożądany zapach, potrzebne jest połączenie kilku składników w perfumach, które nazywane są nutami. Podobnie jak nuty muzyczne, które tworzą piosenkę, nuty zapachowe są niezbędne do tworzenia zapachu perfum.

Nuty zapachowe co to takiego?

Nuty zapachowe są podzielone na trzy kategorie, nazywane czasem trójwarstwową piramidą zapachową. Nuta głowy to pierwsza warstwa zapachu i składa się z zapachów, które poczujemy zaraz po rozpyleniu perfum. Nuty serca stanowią środkową warstwę zapachu, która zawiera najprawdziwszą naturę perfum. Nuty bazowe to dolna warstwa zapachu, która stworzy ostateczne, trwałe wrażenie.

Rodzaje nut zapachowych

Co to są nuty zapachowe?

Nuty głowy

Nuty głowy wyparowują najszybciej, stanowią one zapach otwarcia i określają pierwsze wrażenie. Nuty serca pojawiają się, gdy nuty głowy zaczynają zanikać i służą jako bufor dla nut bazowych. Nuty bazowe to nuty, które wtapiają się w skórę i tworzą trwałe wrażenie. Nuty te utrzymuja się do 15 minut. Każda nuta składa się z co najmniej trzech składników, a ich indywidualne aranżacje tworzą niepowtarzalny zapach. Bez połączenia tych różnych nut zapach perfum nie byłby tak przyjemny i wyjątkowy.

Nuty serca

Nuty serca, zwane również nutami środka, tworzą serce zapachu i zawierają najbardziej charakterystyczne składniki perfum. Pełnią funkcję zachowania niektórych aromatów nut głowy, jednocześnie ujawniając nowe zapachy. Stanowią one około 40-80% całkowitego zapachu, co sprawia, że stanowią one podstawę każdego zapachu. Nuty serca pojawiają się, gdy nuty głowy zaczynają zanikać i pozostają wyraźne przez cały czas trwania zapachu. Służą również jako bufor dla nut bazowych, które same w sobie mogą nie pachnieć tak przyjemnie. Nuty serca utrzymują się od 3 do 4 godzin i zwykle zawierają składniki takie jak jaśmin, geranium, ylang-ylang, cynamon, trawa cytrynowa i kardamon.

Nuty bazowe

Na dnie piramidy zapachowej znajdują się tak zwane nuty bazowe. Nuty bazowe zaczynają dominować, gdy nuty głowy całkowicie wyparują. W przeciwieństwie do nut głowy, które kształtują pierwsze wrażenie użytkownika, nuty bazy tworzą ostateczne, trwałe wrażenie. Nuty bazowe są często bardzo bogate, ciężkie i długotrwałe. Stanowią one 10-25% całkowitego zapachu, a ponieważ nuty bazy wtapiają się w skórę, mogą utrzymywać się nawet do sześciu godzin lub dłużej. Typowe nuty bazowe to drzewo cedrowe, drzewo sandałowe, wanilia, paczula i piżmo. Nuty te utrzymują się od 3 do 5 godzin.

Możemy zatem dowiedzieć się, że nuty zapachowe odgrywają kluczową rolę w atrakcyjności perfum. Liczba nut, które można użyć w każdym zapachu, jest nieograniczona, ale każda nuta zwykle łączy co najmniej trzy składniki. To indywidualne aranżacje poszczególnych nut tworzą niepowtarzalny zapach. Bez połączenia tych różnych nut, zapach perfum nie byłby tak przyjemny. A co z ulubionymi nutami w perfumach? Jakie są Wasze ulubione zapachy?

Bardzo polecamy młodym parom WeddingArt gdzie można kupić perfumowane zaproszenia ślubne

Profumeria
Logo