Co warto wiedzieć o perfumach?

Cytując słowa Coco Chanel: „Kobieta bez zapachu, to kobieta bez przyszłości”. Chociaż to stwierdzenie może brzmieć trochę przesadzone, faktem jest, że zapach, jaki nosimy, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy, wyglądamy i jesteśmy postrzegani przez innych. Słowo „perfumy” pochodzi z łaciny „per fumus”, co oznacza dosłownie „przez dym”. Poprzez wonne opary, perfumy oddziałują na nasze zmysły i wpływają na nasz nastrój. Nie tylko sprawiają, że czujemy się atrakcyjniej, ale także mogą zwiększyć naszą pewność siebie, zmniejszyć stres i nawet podnieść poziom szczęścia. W tym artykule znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat historii i procesu produkcji perfum.

Jak powstają perfumy?

Sztuka tworzenia perfum sięga wieków i jest znana w kulturach starożytnych Rzymian, Persów, Arabów, mieszkańców Wschodu i Indian. Tapputi, twórczyni perfum z Mezopotamii, jest uznawana za pierwszą znaną twórczynię perfum, której historia sięga 1200 roku pne. Jako chemik opracowała pierwsze metody ekstrakcji olejków zapachowych i udokumentowała swoje odkrycia na tabliczkach klinowych. W Indiach tworzenie perfum było również powszechne. Starożytne ajurwedyjskie teksty, takie jak Charaka Samhita i Sushruta Samhita, opisują proces destylacji „ittar” lub olejków zapachowych. Jednak najstarsze znane perfumerie znajdują się na Cyprze, gdzie archeolodzy odkryli 4000-letnią fabrykę perfum o powierzchni 4000 metrów kwadratowych z epoki brązu! Kraje islamskie przyczyniły się do rozwoju nowoczesnych procesów produkcji perfum od VI wieku, mając dostęp do globalnych składników do wykorzystania. Dzięki Arabom i Persom, zapachy takie jak piżmo, róże, jaśmin, bursztyn, przyprawy, zioła, owoce cytrusowe i drzewne stały się popularne. Koncepcja perfum dotarła do Europy dopiero w XIV wieku dzięki uprzejmości handlarzy z Arabii, a Węgrzy jako pierwsi użyli olejków zapachowych w roztworze alkoholowym i zapoczątkowali pierwszy nowoczesny proces produkcji perfum, jaki jest znany dzisiaj. Francja przejęła wkrótce kontrolę nad perfumerią i od XVIII wieku, za panowania Ludwika XV, aż po dziś dzień uważana jest za światowe centrum perfum.

Poznanie historii perfum pozwala na zrozumienie, jak długo już człowiek próbuje uchwycić i uwiecznić w zapachu swoje emocje, wyrażając przez nie swoją indywidualność. Od starożytności do dzisiaj sztuka tworzenia perfum rozwijała się, a dzięki temu możemy cieszyć się różnorodnością zapachów, które pozwalają na wyrażenie swojej osobowości.

Jak już wspomniano, proces produkcji perfum zaczyna się od pozyskania olejków z naturalnych źródeł, takich jak owoce i kwiaty, za pomocą różnych technik. Następnie, specjalnie opracowaną formułę mieszania tych olejków stosuje się w celu uzyskania pożądanego zapachu, który jest mieszaniną alkoholu i wody. Czasem droższe perfumy dojrzewają przez długi czas przed ostatecznym butelkowaniem i sprzedażą.

Zapach perfum ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie. Poza tym, że dodaje nam atrakcyjności, może również wpłynąć na naszą pewność siebie i zmniejszyć poziom stresu. Odpowiednio dobrane perfumy mogą nawet zwiększyć nasz iloraz szczęścia, co czyni je niezbędnym elementem naszej codziennej pielęgnacji.

Choć kobiety są bardziej skłonne do używania perfum, to w dzisiejszych czasach wiele mężczyzn również ceni sobie aromatyczne zapachy i coraz więcej perfumerii oferuje męskie wersje popularnych zapachów.

Proces powstawania perfum

Pierwszym krokiem w produkcji perfum jest pozyskanie olejów z naturalnych składników, takich jak owoce i kwiaty. Oleje są pobierane w procesach takich jak destylacja z parą wodną, ekstrakcja rozpuszczalnikami, maceracja lub wyciskanie. Następnie olejki są mieszane zgodnie ze specjalnymi recepturami opracowanymi przez perfumerię lub firmę. Gdy zapach jest gotowy, mieszany jest z alkoholem i wodą w odpowiednich proporcjach. Warto zauważyć, że droższe odmiany perfum dojrzewają przez miesiące, a czasem nawet lata po zmieszaniu, podobnie jak wino, zanim zostaną butelkowane i sprzedane.

Aby stworzyć perfumy, należy przeprowadzić szereg procesów. Najpierw należy wybrać odpowiednie składniki zapachowe, które mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Następnie, w procesie destylacji lub ekstrakcji, olejki zapachowe są pozyskiwane z tych składników. Po zebraniu olejków, mieszają je zgodnie ze specjalną formułą, opracowaną przez perfumerię lub firmę. Kolejnym krokiem jest dodanie odpowiedniej ilości alkoholu i wody, aby uzyskać pożądany stopień koncentracji zapachu.

Istnieją różne rodzaje perfum, różniące się przede wszystkim ilością olejków zapachowych w składzie. Najbardziej skoncentrowane perfumy to perfumy ekstrakt, które zawierają od 15 do 40% olejków zapachowych. Następnie mamy eau de parfum, które zawierają od 10 do 20% olejków zapachowych, eau de toilette, które zawierają od 5 do 15% olejków zapachowych, oraz eau de cologne, które zawierają zwykle mniej niż 5% olejków zapachowych.

Ostateczny produkt jest następnie butelkowany i gotowy do sprzedaży. Czasem droższe odmiany perfum dojrzewają przez kilka miesięcy lub nawet lat po ostatecznym zmieszaniu, aby uzyskać pożądany efekt zapachowy. Perfumy są jednym z najbardziej intymnych i osobistych kosmetyków, które często stanowią ważny element naszej tożsamości i stylu życia.

Podsumowując, sztuka tworzenia perfum jest starożytna, ale wciąż rozwijająca się, a różnorodność dostępnych zapachów pozwala każdemu wyrazić swoją indywidualność. Używanie perfum może przynieść wiele korzyści, nie tylko poprzez dodanie atrakcyjności, ale również wpłynąć na nasze samopoczucie i poziom szczęści

Trzy nuty zapachowe

Perfumy są tworzone poprzez mieszanie starannie dobranych olejków eterycznych z rozpuszczalnikami, takimi jak alkohol i woda. Cykl życia zapachu składa się z trzech etapów – nuty głowy, serca i podstawowej.

Nuta głowy to pierwszy etap, który jest wyczuwalny od razu po rozpyleniu perfum i trwa zwykle od 15 do 120 minut, w zależności od stężenia zapachu. Najczęściej spotykanymi nutami głowy są zapachy cytrusowe, owocowe i lekkie nuty kwiatowe, takie jak lawenda.

Nuta serca to drugi etap, który zaczyna się po około pół godziny od rozpylenia perfum i utrzymuje się przez około cztery godziny. To serce perfum, którego zapach jest główną esencją. Najczęściej występującymi nutami serca są ciężkie, kwiatowe nuty, które łączą się z chemią skóry i nadają perfumom charakterystyczny zapach.

Nuta podstawowa to ostatni etap i pojawia się, gdy nuty serca zaczynają blaknąć. Nuty bazowe są wyczuwalne przez około 12 godzin po rozpyleniu perfum. Typowe nuty bazowe to ciężkie zapachy, takie jak piżmo, zapachy drzewne i zioła, takie jak wanilia i wetyweria. Po zastosowaniu perfum, nuty podstawowe pozostają na skórze i utrzymują się dłużej, nadając zapachowi trwałość.

Kategorie perfum

Dostępne są cztery główne rodzaje zapachów w perfumach:

Kwiatowe: To najbardziej popularny i klasyczny rodzaj perfum, który składa się z jednego lub więcej kwiatów. Róże, jaśmin, lilie, lotosy, fiołki i nagietki są tylko niektórymi z kwiatów, które są powszechnie stosowane w perfumach. Większość prestiżowych perfum zawiera co najmniej jedną nutę kwiatową i są one idealne dla romantycznych dusz.

Świeże: Ten rodzaj zapachów obejmuje owoce, zwłaszcza cytrusy, a także zielone nuty. Cytryna, werbena, pomarańcza, grejpfrut, brzoskwinia i jagody to tylko niektóre z owoców, które nadają się do stworzenia rześkich i zabawnych zapachów. Zielone nuty składają się z zapachów liści, mchu i ziół, które są pobudzające i – co zaskakujące – unisex (wyobraź sobie zapach świeżo skoszonej trawy!).

Orientalne: Orientalne zapachy opierają się na składnikach inspirowanych zapachem kadzidła, bursztynu, drzewa sandałowego, paczuli i wetywerii. Te składniki są pochodzenia wschodniego i dodają formalności i egzotycznego klimatu.

Drzewne: Nuty drzewne są zwykle ciężkie i silne, doskonale nadają się na odważne i seksowne wieczorne okazje. Od różnych gatunków dębów i lasów, po piżmo, tytoń i skórę, zapachy drzewne są jednymi z najdroższych i najbardziej pożądanych.

Jakie perfumy wybrać?

Zapach jest sprawą osobistą i wybór perfum może być trudny. Dlatego warto zawsze wypróbować perfumy przed zakupem, ponieważ ten sam zapach może pachnieć inaczej na różnych osobach ze względu na chemię skóry, środowisko i dietę. Warto pozwolić zapachowi uspokoić się na skórze przez około godzinę, a następnie zdecydować, czy chcesz go kupić. Nie próbuj jednocześnie więcej niż trzech lub czterech zapachów, aby móc dostrzec i rozróżnić zapachy. Możesz również skorzystać z ziaren kawy, które znajdziesz w większości sklepów perfumeryjnych, aby oczyścić nos między testowaniem zapachów. Zastanów się wcześniej, jak chcesz pachnieć. Czy preferujesz lekki, kwiatowy zapach, czy bardziej poważny, drzewny aromat? Pamiętaj, że wybór perfum to poważna decyzja, która może wpłynąć na Twoją prezencję i samopoczucie, dlatego warto poświęcić czas na znalezienie idealnego zapachu dla siebie.

Jak powinno się aplikować perfumy?

Być może słyszałeś już o „punktach tętna”, które perfumiarze i eksperci polecają do stosowania perfum. Ale co to dokładnie oznacza? „Punkty tętna” to miejsca na ciele, gdzie naczynia krwionośne znajdują się najbliżej skóry. Dzięki temu, że krążenie krwi zachodzi tuż pod powierzchnią skóry, ciepło uwalniane z tych miejsc pomaga skuteczniej wydobyć zapach perfum. Do najważniejszych punktów tętna, na które należy zwrócić uwagę, należą wewnętrzne części obu nadgarstków, podstawy szyi, za uszami, wewnętrzna strona łokci i za kolankami. Kiedy aplikujesz perfumy na nadgarstki, unikaj pocierania ich razem, co mogłoby zaburzyć kompozycję nut głowy, serca i bazy perfum. Nie używaj również ponownie sprayu, chyba że jest to naprawdę konieczne, ponieważ zniszczyłoby to kompozycję zapachu i mogłoby doprowadzić do przytłaczającego, nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj, że perfumy są przeznaczone dla twojego ciała, a nie dla ubrań. Chociaż zapach perfum może przeniknąć na twoje ubrania, nie powinieneś ich bezpośrednio spryskiwać, ponieważ oleje perfumeryjne mogą zniszczyć tkaninę.

Jakie są różne rodzaje perfum w zależności od stężenia?

Perfumy można sklasyfikować według stężenia olejków zapachowych w porównaniu z alkoholem, co wpływa na intensywność i trwałość zapachu. Im większe stężenie olejków w porównaniu z alkoholem, tym większa trwałość zapachu. Pełnoprawne „perfumy” zawierają największe stężenie, od 15 do 40 procent. Większość perfum zawiera zwykle około 20 do 30 procent olejków. Chociaż są one droższe, są również najskuteczniejsze i lepsze dla osób o skłonnościach alergicznych, ponieważ zawartość alkoholu jest niższa. Następnie w kolejności są wody perfumowane (EDP), które utrzymują się zwykle około pięciu godzin i zawierają stężenie od 15 do 20 procent. Są one najczęściej stosowane, ponieważ są umiarkowane zarówno pod względem kosztów, jak i skuteczności. Trzecie pod względem stężenia są wody toaletowe (EDT), zawierające około 5 do 15 procent olejków. Są idealne na dzień lub jako zapach do pracy, ponieważ jest ekonomiczny i nie przytłacza. Wreszcie woda kolońska (EDC) o bardzo niskim stężeniu (od 2 do 4 procent) i łagodnym zapachu jest dostępna w dużych butelkach i wymaga spryskiwania co godzinę. Nie jest też bardzo warstwowy, więc nie znajdziesz w nim złożoności nut głowy, serca i bazy. Jeśli szukasz jeszcze łagodniejszego i lżejszego zapachu, Eau Fraiche jest najbardziej rozcieńczoną dostępną wersją zawierającą zaledwie 1 do 3 procent olejków w alkoholu i wodzie! Żywotność perfum wynosi od 3 do 5 lat od daty produkcji, ale średnia liczba psiknięć z butelki o pojemności 50 ml wynosi nieco ponad 700, więc jeśli używasz ich dwa razy dziennie, powinny wystarczyć niecały rok.

Jak powinno się stosować perfumy?

Aby zapach perfum był silniejszy i utrzymywał się dłużej, należy je dobrze rozprowadzić na skórze. Można temu pomóc nawilżając skórę bezzapachowym balsamem, co również ochroni obszary, na które nałożono perfumy, przed wysuszeniem. Należy unikać stosowania perfum na włosach, ponieważ zawartość alkoholu może je wysuszyć. Ważne jest też, aby butelka perfum była szczelnie zamknięta, aby uniknąć parowania zawartości i zmiany zapachu. Należy unikać wychodzenia na słońce bezpośrednio po nałożeniu perfum, ponieważ niektóre składniki mogą przyciągać szkodliwe promienie UV. Trzeba pamiętać, że to, co jest dobre dla jednej osoby, może nie być dobre dla innej, a stosowanie perfum z drugiej ręki jest niezdrowe i może prowadzić do reakcji alergicznych oraz zaburzeń hormonalnych.

Profumeria
Logo